Ablak a Világra - Utazási magazin


Gyula városáról


Kapcsolódó cikkek



Gyula városáról

Megye: Békés megye
Régió: Dél-Alföld
Tájegység: Maros-körös köze
Lakosság száma: 30 958
Telefon körzetszám: 66

Földrajzi fekvésű Gyula a magyar Alföld dél-keleti részén, Erdély szomszédságában, a Fehér-Körös folyó bal partján fekszik. A városhoz közeli természetes folyóvizek, a Körösök, Közép-Európa legtisztább vizű folyói.

A vár története: 

A várépület első konkrét említése 1445-ből való, bár a vár építését Maróti János már 1405-ben megkezdte. Élete állandó harcokban telt el a török ellen, így a gyulai munkák vezetője és befejezője fia, Maróti László lehetett. 1476-ban a vár és az óriási uradalom a koronára szállt vissza. 1482-ben Mátyás király fiának, Corvin Jánosnak adományozza a területet, aki - egyéb építkezések mellett - a mai Corvin-bástya (ún. Rondella) építésével hagyta kézjegyét a váron. A vár felújítása az 1960-as évek elején indult meg. 1964-től a falakon belül működik a Várszínház, és a régi állandó kiállítást is ekkor nyitották meg. Hosszas felújítás után 2005-ben elkészült az új reneszánsz vármúzeum, ahol 24 kiállító teremben járhatják végig a vendégek a hat évszázad történetét.

„Új hangulatban” A „Gyula történelmi belváros rehabilitációja” elnevezésű pályázat eredményeként 2006 szeptemberében átadásra került a Kossuth tér, a város fogadó kapuja. Azóta a helyiek és vendégeink is birtokba vették a nagyon is szerethető és élhető teret, a sok zölddel, a gyönyörű utcabútorokkal, a rendezett környezettel. A téren található különleges szobor az „Anamorfózis”, mely Dürer Albert: Ádám és Éva című alkotását ábrázolja.

A „Gyula belváros idegenforgalmi célú rehabilitációja” elnevezésű beruházás alkalmával újjáépült Gyula belvárosa is. Az új utca – és térburkolat, szökőkutak, padok, lámpák kialakításával rendkívül vonzóvá vált a belváros. A fürdőváros egyik üde színfoltja a világóra, amely egyedi tervezés útján készült. A 3,5 tonnás smaragdzöld üveggömbről földünk valamennyi időzónája leolvasható. 

A Fehér-Körös mentén csónakkikötőt alakítottak ki, amely Gyula, földrajzi fekvése miatt, mind a belföldi, mind a nemzetközi ökoturizmuson belül a folyón átvezető, illetve a településeket összekötő vízi túrák kiindulási és végpontja lehet. A Csigakert a város egyik legjelentősebb zöld felülete. Gyula város Gyulavári településrészén található, a XVIII. században épült Wenckheim-Almásy Kastélyban és a kastélyparkban látogatóközpontot alakítottak ki a turisták részére.

Ajánlott látnivalók: 

 

Almásy-kastély, Várfürdő, Csónakázó-tó, Csiga kertVilágóra, Ádám és Éva torz kép, Szentháromság kápolna, Szent József templom, Erkel Ferenc szülőház,Kohán KéptárErkel Ferenc Művelődési Központ épületeLadics-ház, Százéves Cukrászda, Oroszlános Díszkút.











© Copyright 2000-2010 Világlátó   |   Lapcsalád további tagjai: Start Utazás, Last Minute Utak Napelemes rendszerek, energiahatékonysági beruházás